Průvodní dopis k životopisu + vzor

Poradna:
Průvodní dopis
k životopisu
Životopisy.cz
Průvodní dopis

Průvodní dopis je váš první kontakt se zaměstnavatelem

Průvodní dopis, nebo také úvodní dopis k životopisu, by měl být součástí každé odpovědi na pracovní inzerát. Jedná se o text e-mailu, případně on-line odpovědního formuláře u inzerátu na danou pozici.

Na jeho znění průvodního dopisu si rozhodně dejte záležet, protože je to váš první kontakt s potenciálním zaměstnavatelem. Už zde můžete personalistu zaujmout, nebo v opačném případě zbytečně odradit od otevření životopisu a pozvání na pohovor.Jak napsat průvodní dopis?

Průvodní dopis začněte zdvořilým pozdravem a pokračujete vysvětlením, o jakou konkrétní pozici se ucházíte a kde jste se o ní dozvěděli.

Můžete ve stručnosti zmínit vaši motivaci - proč vás právě tato pracovní nabídka zaujala a jakou pro ni máte kvalifikaci (například, že už 10 let působíte v oboru). Je dobré, když personalista vidí na první pohled zájem.

Nezapomeňte připomenout, že v příloze posíláte životopis (případně i motivační dopis).

Na závěr napište, že vás kdykoliv mohou kontaktovat pro více informací a těšíte se na případné setkání a pohovor.Čeho se vyvarovat při psaní průvodního dopisu?

Snažte se vyvarovat pravopisných chyb (raději několikrát zkontrolujte, nebo i nechejte někoho přečíst). Vhodné nejsou ani otřepané fráze a klišé. Namísto arogance vsaďte na zdvořilost a pozitivní emoce. Neužívejte negativ.

Není dobré, když průvodní dopis působí jako šablona, kterou v jedné podobě rozesíláte na všechny strany. Věnujte proto textu dostatek času a snažte se jej vždy vhodně přizpůsobit danému zaměstnavateli.Vzor motivačního dopisu k životopisu

Vzor motivačního dopisu k životopisu
Dobrý den paní Nováková,

zaujala mne Vámi nabízená pozice "Klinický psycholog", kterou jsem nalezla na serveru easy-prace.cz.

Práci Vaší kliniky sleduji již delší dobu a velmi ráda bych se stala členkou Vašeho týmu. Na tuto pozici se intenzivně připravuji již několik let, kromě studia jsem absolvovala několik speciálních kurzů a právě mi také končí osmnáctiměsíční stáž ve fakultní nemocnici v Praze. Více naleznete v přiloženém životopisu a motivačním dopisu.

Velice ráda zodpovím Vaše dotazy a těším se na případné setkání.

S pozdravem

Mgr. Jana Rozumná
+420 123 456 789