Motivační dopis k životopisu + vzor

Poradna:
Motivační dopis
k životopisu
Životopisy.cz
Jak napsat kvalitní životopis?

Jaký je účel motivačního dopisu?

Motivační dopis je dalším dokumentem hned vedle životopisu, který využijete při hledání zaměstnání. Dnes už se posílá převážně elektronicky přiložený jako pdf, případně přímo v textu e-mailu. Bývá pravidlem, že motivační dopis přikládáte k životopisu na vyzvání potenciálního zaměstnavatele. Pokud jej ovšem sepíšete i bez předchozího zadání, může zaměstavatele mile překvapit a dat mu signál, že to s danou pozicí myslíte opravdu vážně a necháváte si ihned od začátku záležet.

Z jeho názvu je patrné, že vyžaduje popsání vaší motivace k postu na této pozici, zdůrazníte vaše předpoklady a silné stránky, které vám mohou být pro danou pozici výhodou. Žádané je doložení pracovních úspěchů či znalostí z oboru.Jak napsat motivační dopis?

Vždy přemýšlejte nad tím, co konkrétně dané instituci přinesete, co jí nabízíte, čím vás bude nová práce naplňovat. Rozsah motivačního dopisu by ovšem neměl být delší než na jednu stranu formátu A4, nejlépe postačí dva až tři odstavce.

Hlavním cílem je pomocí minima vět zaujmout na maximum a oslovit potenciálního čtenáře motivačního dopisu. Proto je logické, že jej musíte psát každé pozici přímo na míru a nelze mít jeden univerzální. Také zapomeňte na zbytečné vsuvky, klišé a obecné nicneříkající fráze.

V motivačním dopisu buďte:
  1. pozitivní - napište, čím vás zaujala nabídka, co a proč by vás bavilo v nové práci
  2. struční - ideálně stačí dva tři odstavce, maximálně 1 strana
  3. motivovaní - napište, že se těšíte na setkání


Vzor motivačního dopisu k životopisu

Vzor motivačního dopisu k životopisu
Vážená paní Nováková,


zaujala mne Vámi nabízená pozice „Klinický psycholog“ zveřejněná na serveru www.easy-prace.cz. Ráda bych se připojila k Vašemu týmu a podílela se na chodu Interní kliniky.

Jsem absolventkou magisterské jednooborové psychologie, mám několik speciálních kurzů a dlouhodobých stáží v oboru. Podrobnosti najdete v mém životopisu.

Baví mě práce s klienty a velmi se mi líbí metodika a odborné výstupy Vaší kliniky. Ráda bych také navázala na svou studii o poruchách příjmu potravy u dětí, se kterou jsem začala již během osmnáctiměsíční stáže ve fakultní nemocnici v Praze. Jsem velmi pečlivá, mám ráda týmovou spolupráci, aktivně sleduji nové trendy v oboru.

Velmi ráda se s Vámi setkám, abychom dále probrali mé možnosti a já se tak mohla lépe seznámit s Vaším týmem a s prostředím kliniky.


S pozdravem,
Mgr. Jana Rozumná