Curriculum vitae (CV)

Poradna:
Curriculum vitae
(CV)
Životopisy.cz
Jak napsat kvalitní životopis?

Co je to CV?

Velice oblíbená zkratka CV je v českém prostředí v posledních několika letech hojně využívána. Pokud si nevíte rady, co je to cv, vězte, že se jedná o zkratku vzniklou z latinského curriculum vitae („běh života“) označující strukturovaný životopis.

Životopis neboli CV je dokument, který obsahuje celou řadu náležitostí, avšak zachovává si svoji stručnost, přehlednost a jistou formální úpravu. Platí zásady, že by nikdy neměl být delší než na dvě strany formátu A4 (nejlépe na jednu stranu) a události v něm obsažené mají být seřazeny sestupně podle data.

Životopis musí být pravdivý. Nejčastěji se v něm setkáváme se základními údaji, dosavadním vzděláním či pracovními zkušenostmi, nechybí dovednosti, zájmy i absolvované kurzy. Hlavním cílem životopisu je především ve stručnosti a jasně informovat potenciálního zaměstnavatele o svých kompetencích, schopnostech a dovednostech.Jak sestavit curriculum vitae?

Jednoduchým pomocníkem se stalo sestavování online skrz formulář cv či praktický průvodce, který vás navádí díky předem připravené šabloně. Vy tak nemůžete opomenout žádnou z kategorií a nemusíte ani ztrácet čas formátováním textu. Svůj výsledný životopis si poté můžete kdykoli uložit do svého počítače a následně vytisknout či se k němu později vrátit a aktualizovat jej. Přesně tuto možnost si u nás můžete kdykoli zdarma vyzkoušet, ale to není zdaleka vše. Kvalitní cv je bezesporu základ, ale jeho vytvořením vaše cesta teprve začíná.

Váš nově vytvořený životopis totiž záhy zařadíme do největší databáze uchazečů o práci, což znamená, že se velice brzy dostane pod drobnohled tisíců firem a personálních agentur, které právě hledají nové zaměstnance. Pak už stačí pouze kontrolovat svoji emailovou schránku a nenechat si ujít žádný nově přidaný inzerát, který vás posune novým směrem.